Köpeklerin hepsi kuşkusuz sağduyuya, sevgi dolu bir kalbe, zeka dolu bir beyne sahip olur. Buna rağmen ırktan yetiştiriliş tarzına, yaştan cinsiyete kadar birçok farklı değişken nedeniyle köpeklerin birbirinden farklı özellikleri olacaktır. Hiçbir köpeği birbirinden ayırmasak da, ırkların genetik olarak geçen özellikleri ve hemen hemen hepsinde bulunan nitelikleri olduğu da bir gerçek. Bu nedenle sizler için dünyanın en akıllı 10 köpek ırkı adlı yazımızı hazırladık.

İçindekiler

Golden Retriever

Golden Retriever

Dünyanın en bilinen, en sevilen köpek ırklarından biri Golden Retriever’dır. Onların bu kadar sevilmesinin ve bilinmesinin bir nedeni de karakter özellikleridir; buna akıllı köpekler arasında oluşları da dahil. Hatta öyle ki, bu zekaları sayesinde narkotikten kurtarma ekibine kadar Golden köpeklerin kullanılmadığı sektör neredeyse yok gibidir. Sadakati, uysal başlı karakteri, sevgi dolu kalbiyle Goldenlar, günümüzde evlerde en çok beslenen köpekler arasında da bulunur. Ayrıca çocuklarla ve yabancılarla iyi anlaşabilmeleri de bir tercih sebebidir.

Avustralya Çoban Köpeği

avustralya çoban köpeği
avustralya çoban köpeği

Çoban köpekleri genel olarak sadakati ve zekası ile ön plana çıkar; zaten tam da bu yüzden bir sürüyü onlara emanet edip güvenebilmek çok kolaydır. Avustralya çoban köpeği de aynı özelliklere sahip olan çoban köpeklerinden biridir. Yaşadığı bölgenin tüm şartlarına uyum sağlayabilmekle kalmamış; dünyanın her yerinde sürülerin başına geçerek onları canı pahasına korumayı da başarmıştır. Bu akıllı oluşu sayesinde sürüleri tehlikelerden tam terse yönlendirebilir, sahibine gösterdiği sadakati onlara da gösterebilir.

Rottweiller

Rottweiler
Rottweiler

Bu köpekler genellikle saldırgan olarak tanımlanan, korkulan ya da çekinilen köpek ırkları arasındadır. Mizaç olarak her ne kadar sert görünse de, Rottweiller köpeklerin karakterini yönlendiren de tam olarak sahibinin sergilediği tutum ve yetiştiriliş tarzıdır. Tabii ki bu ırkın gücü, koruma içgüdüsü nedeniyle haşin olabileceği de bir gerçektir. Tüm bunları yönlendirebilmesini de yüksek zekası sağlar. Akıllı köpekler arasında bulunan Rottweillerlar, bu sayede en iyi koruma köpekleri arasına girmeyi de başarır.

Sivas Kangal Köpeği

Kangal
Kangal

Ülkemizin bir köpeği olan Sivas kangalı, büyük boyutlu köpek ırklarından biridir. Sadakati, koruma içgüdüsü, akıllı oluşu da bu görünümüne eklenince; Sivas kangalları günümüzün en çok tercih edilen çoban köpeklerinden biri haline geliverir. Sürüsünü korumak için kurtlara bile saldırabilen, gerektiğinde canı pahasına sahibini ve sürüsünü arkasına alabilen bir köpek ırkıdır. Bu özellikleri ve zekası sayesinde polis köpekliğinden koruma köpekliğine kadar birçok alanda değerlendirilir.

Papillon

Papillon
Papillon

Papilyon her ne kadar ufak tefek bir süs köpeği olsa da, o yumuşak ve uzun tüylerin altında büyük ve dolu bir kalp yatar. Dünyanın en akıllı köpek ırkları arasında bulunan bu ırk, eğitime açık ve gördüğünü çabuk öğrenebilen bir yapıya sahiptir. Çok eski dönemlerde kraliyet mensubu ailelerin, soyluların ve zenginlerin beslediği bir ırktır. Duyuları son derece gelişmiş olan bu köpekler, iz sürme konusunda da harikadır. Günümüzde evlerde beslenebilen, mükemmel bir dost olabilen bu köpekler aynı zamanda köpek yetenek yarışmalarının da aranılan ismidir.

Labrador Retriever

Siyah Labrador Retriever
Siyah Labrador Retriever

Labrador Retriever de tıpkı Golden Retriever gibi sadakati, dostluğu, zekası ve sabırlı oluşuyla öne çıkar. Dünyanın en uysal, en sakin, en sevgi dolu köpekleri arasında yer alır. Buna rağmen sahibine karşı koruyucu, savunmacı ve sadıktır. Büyük boyutlarına rağmen apartman hayatına uygun özellikler barındıran Labradorlar, günümüzde en çok engelli bireylerin koruması ve desteği olarak görev yaparlar. Aynı şekilde narkotikten korumaya kadar birçok alanda da değerlendirilebilirler. Tüm bunları sağlayan ise yüksek zekalarının verdiği eğitime açık olma özellikleridir.

Border Collie

border collie köpek
border collie köpek

Dünyanın en akıllı köpekleri arasında belki de listenin başında yer almayı hak eden bir köpek ırkıdır. Filmlerde oynayan, ödüller alan, yarışmalarda; hatta insanların dahi katıldığı yetenek yarışmalarında birinci olabilen Border Collie köpek ırkı yüksek bir zekaya sahiptir. Buna ek olan yüksek enerjisi ve öğrenme isteği de onun eğitilmesi, zekasını göstermesi için bir yol oluşturur. En iyi çoban köpekleri arasında da bulunan Border Collie’nin “en iyi” olarak giremediği liste neredeyse yok gibidir!

Doberman Pinscher

doberman pinscher
doberman pinscher

Dobermanın bu türü, birkaç köpek ırkının melezlenmesi sonucu elde edilir. O ırkların hepsinden bir parça özellik almıştır. Korumacı, sahiplenici, sadık yapısı sayesinde en iyi koruma köpekleri arasındadır. Bu nedenle Doberman cinsi köpekler, polis köpeği, bekçi köpeğine kadar koruma ile ilgili her alanda kullanılmaktadır. İz sürme yeteneği yüksektir. Buna eklenen yüksek zekasıyla, en akıllı köpekler listesine girmeyi başarmıştır.

Alman Çoban Köpeği

alman kurdu
alman kurdu

Çoban köpeklerinin genel zekasından nasibini almıştır. Alman çoban köpeği, ilk bakışta sert ve sinirli görünür. Buna rağmen doğru şekilde bakar ve yeterince sosyalleştirilirse, en uysal ırklardan biridir. Koruma içgüdüleri yüksek olduğundan sahibini ya da bölgesini korumaya isteklidir. Aynı şekilde akıllı oluşu ve enerjik, oyuncu yapısıyla öğrenmeye açık, eğitilmeye elverişlidir. Bu nedenle polis köpeği olarak en çok tercih edilen ırkların da başında gelir.

Kaniş

kaniş
kaniş

Kanişler ilk bakışta tüylü, süslü, sevimli bir süs köpeği olarak görülür. Aslında çok iyi avcı ve iz sürücü köpekler arasındadır. Onları görünümü değil, içlerinde bulunan cevher daha da değerli kılar. En akıllı köpekler arasında bulunan Kaniş ırkı, öğrenme becerisine sahiptir. Diğer yeteneklerinin birleşimi sayesinde kurtarma köpeği olarak bile kullanılabilirler. Kanişler sahiplerine hemen bağlanır. Ne kadar yumuşak görünseler de sahiplerini korumak için içgüdülerini devreye sokarlar. bizden söylemesi…