İçindekiler

En Arkadaş Canlısı 10 Kedi Irkı

Kediler, her zaman kendine has karakteri ve özellikleriyle bilinirler. Bu özelliklerin arasında olduğu düşünülen soğuk, insanlara uzak karakter genel değil, bazı kedilere özeldir. Kedilerin bir çoğu sahibine bağlı ve sevgi dolu olsa da, yabancılara karşı cana yakın tavırlar sergilemeyebilirler: Bu 10 kedi ırkı hariç. Evcil hayvanların karakteri sahibine, yetiştiriliş tarzına, bakımına, hayat şartlarına bağlı olsa da; bu 10 kedi ırkı genel olarak insanlara yakın, arkadaş canlısı ve sosyal karakteriyle ön plana çıkıyor. İşte en arkadaş canlısı kediler:

Ragdoll

1Ragdoll:

En dost canlısı kedilerden biri olan Ragdoll, kocaman gövdesiyle evinizi; kocaman kalbiyle de ruhunuzu doldurabilir. Sahibine sadık, koruyucu, şefkatli ve sosyal bir kedi olan Ragdoll, 10 kilogram ortalamasında bir ağırlığa sahip olabilir. Ortalama 13-14 yıllık ömrünün her gününü sevgiyle geçirebilecek bir kedidir. Yabancılar söz konusu olduğunda, ilk başta temkinli davransa da hemen alışarak sosyalleşmeye başlayabilir.

İran kedisi
İran kedisi

2İran Kedisi:

İran kedisi ve sevimli görünümü bir yanılsama değil: O gerçekten içinin güzelliği yüzüne vurmuş bir kedi! Zaman zaman yalnız kalmak, kendi başına oyunlar oynamak istese de; İran kedisi genel olarak her canlı türüyle iyi anlaşabilir. Diğer evcil hayvanlar, çocuklar, yabancılar… Sahibine gösterdiği bağı göstermesi mümkün olmasa da, uyumlu karakteri sayesinde güçlü bir iletişim kurabilir.

Maine Coon
Maine Coon

3Maine Coon:

Uzunluğu bir metreye dahi ulaşabilen bir kedi ister miydiniz? Dünyanın en büyük kedi ırkları arasında bulunan Maine Coon, havalı görünümü ve asaletiyle en arkadaş canlısı kediler arasında bulunuyor. Bu kediler, öyle nezaket doludurlar ki; bu yüzden ‘Nazik dev’ lakabına sahip olmuşlardır. Maine Coonlar sevgiye, ilgiye fazla düşkün olmalarıyla bilinir. İlgi görmediklerinde istediklerini alana dek bağırabilirler. Her türlü insanla da çok iyi anlaşabilirler.

siyam kedisi yavru
siyam kedisi yavru

4Siyam Kedisi:

En popüler kedi ırkları arasında bulunan Siyam kedisi, kendi kendine sürekli konuşmayı; tabir yerindeyse ‘söylenmeyi’ çok sever. İlk başta havalı ve soğuk görünebilir fakat özellikle sahiplerine bağlı ve düşkün olurlar. Başlardaki o soğuk ve seçici tavırları, yabancılarla iletişim kurmaya başlayınca geçiverir. Tabii bu sosyalleşme sürecinde oyunu onun kurallarına göre oynarsanız!

scottish fold
scottish fold

5Scottish Fold:

Genetik sorunlar nedeniyle kıvrık olan kulakları, kocaman yuvarlak gözleri ve kadife gibi tüyleriyle Scottish Foldlar oldukça popüler. Bu popülaritede arkadaş canlısı kediler arasında oluşunun da payı yok değil. Uyumlu karakteri, sakin ve dost canlısı yapısı sayesinde yabancı kişiler de dahil olmak üzere herkesle çok iyi anlaşırlar. Hatta alıştırıldıkları hayvanlarla da uyum içinde yaşayabilirler.

dişi british shorthair
dişi british shorthair

6British Shorthair:

Kedi fiyatları bakımından en pahalı ırklar arasında yer alan British Shorthair de dost canlısı kediler arasında. Aslında çoğu zaman yalnız bırakılmayı dert etmeyen, kendi başına da iyi idare edebilen bu kediler, söz konusu sosyallik olduğunda ona da uyum sağlarlar. Çocuklarla iyi anlaşabilen bu kedi ırkı, bazen fazla hareketsiz ve sessiz gibi görünse de, aslında ilgilenildiğinde son derece oyuncu, eğlenceli ve hareketlidir.

tonkinese kedisi
tonkinese kedisi

7Tonkinese Kedisi:

Tonkinese, Burmese ile Siyam kedilerinin melezlenmesiyle meydana gelmiş ve bu iki ırktan da görünümüne katkı almış bir kedidir. En arkadaş canlısı kediler kategorisine giren Tonkinese, fazla hareketli ve oyuncudur. İlgi ve sevgi görmeye bayılan bu kediler, kucakta dolaştırmayı da çok severler. Sosyal yönleri öylesine gelişmiştir ki evde yalnız kalmaktan nefret ederler. Bu nedenle yalnız bırakılmaması ya da başka evcil arkadaşları da olması önerilir.

Birman Kedisi
Birman Kedisi

8Birman Kedisi:

Yumuşacık tüyleri ve güzelliğiyle herkesi kendine hayran bırakabilen ve tarihinde kutsal sayılan Birman kedisi de sosyal kediler arasında bulunuyor. Neşe dolu, oyuncu, konuşmaya bayılan bu kediler ayrıca çok zeki ve meraklıdır. Bulundukları ortamı keşfetmeyi severler; buna ortamdaki insanlar da dahildir. Sosyal yönü gelişmiş olması sayesinde, çoğunlukla sahiplerine yakın olsalar da insanlarla iletişim kurabilirler.

sfenks kedisi
sfenks kedisi

9Sfenks Kedisi:

Tüysüz bir kedi ırkı olması, Sfenkslerin kimi kesimler tarafından kendine has ve havalı görülmesini sağlar. Bazı kesimler de tüysüz kedi olmayacağını düşünür. Kim ne derse desin, en yüksek fiyatlı kedilerden biri olan Sfenksler, gerek görünüm gerekse karakter bakımından harika kedilerdir. Soğuk mizaçlı görünseler de aslında sosyalleşebilir, arkadaş canlısı tavırlar sergileyebilirler. Çocuklu evler için uygun bir kedi ırkı olduğundan, kalabalık aileler tarafından sıklıkla tercih edilirler. Tüy dökme sorunu olmaması da bu kedilerin bir artısı olarak görülür. Tabii tüysüz oluşu nedeniyle sıcak ve soğuk havalarda bakımına özen göstermek gerektiği de bir gerçek…

amerikan bobtail
amerikan bobtail

10Amerikan Bobtail:

Uzun bir kuyruğu olmayabilir ama büyük bir kalbi var! Kendine has özellikleri ve farkıyla en arkadaş canlısı kediler listemize giren Amerikan Bobtail, büyük bir kedi ırkıdır. Sosyalleşme becerisi, sahibinin yönelimine göre şekillenir. Oyuncu, tırmanmayı ve zıplamayı seven, hareketli yapısı sayesinde durmak nedir bilmez. Yeni tanıştığı insanlara biraz uzak dursa da, kısa sürede alışarak iletişim kurabilir. Verilen komutları öğrenebilecek kadar zekidir.