Yeni

Evcil Hayvan Mamasını Seçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Hepimiz evcil hayvanlarımızın sağlıklı ve neşeli kalmasını isteriz. Ancak biz veteriner hekim değiliz. Tüylü dostlarımız için neyin en iyi olacağını her zaman kesin olarak bilemeyiz. Bu nedenle, tüm evcil hayvan sahiplerinin bazı temel hayvan sağlığı konularında kendilerini eğitmek için biraz zaman harcamaları gereklidir.

Birincisi, hayvan sağlığı söz konusu olduğunda evcil hayvan maması seçimi bir numaralı öncelik olmalıdır. Bununla birlikte, piyasadaki çok çeşitli evcil hayvan maması ürünleriyle, evcil hayvanınız için sağlıklı, uygun fiyatlı ve dostunuzun da seveceği mamayı bulmak mümkündür. Evcil hayvanlarınız için hem sağlıklı hem de lezzetli olan ve aynı zamanda bütçenize en uygun köpek maması veya kedi mamasını nasıl bulabileceğinizi anlatmaya çalışacağız. Evcil hayvan mamalarını seçerken nelere dikkat etmeniz gerektiğini öğrenmelisiniz. En çok tavsiye edilen standartların yanı sıra bazı ciddi olmazları öğrendiğinizde, sızın için evcil hayvan maması alışverişi artık çok kolay olacak. Tüylü aile üyeleriniz için evcil hayvan maması satın almadan önce göz önünde bulundurmanız gereken şeyler.

İçindekiler

Cins ve diğer bireysel özellikler

Birincisi ve en önemlisi, tüm evcil hayvanların ihtiyaçlarını aynı şekilde karşılayabilecek bir ürün yoktur. Çoğu evcil hayvan maması markası, yiyeceklerini özellikle belirli ırklara, yaşlara ve hatta yaşam tarzlarına göre yapar. Bu nedenle, herhangi bir yiyecek satın almadan önce evcil hayvanınız hakkında daha fazla bilgi edinmeniz gerekir. Çok aktiflerse, bu aktifliklerine devam etmeleri için doğru gıdaya ihtiyacı olacak. Çok fazla enerji harcarlar ve dengeyi sağlamak için yiyeceklerinden ihtiyaçları olan besinleri almalıdırlar. Belirli yaşlardaki evcil hayvanlar da her önüne gelenş yiyemez. Yavru köpek ve yavru kedilerin, daha yaşlı evcil hayvanların yanı sıra, yiyeceklerinden almaları gereken farklı ihtiyaçları vardır. Bu nedenle, evcil hayvan maması alışverişine gitmeden önce bunu göz önünde bulundurmalısınız.

Sonunda, farklı cinslerin çok farklı beslenme alışkanlıkları olacaktır. İlk olarak, daha büyük ırkların çok daha çeşitli beslenmeye ihtiyacı vardır. Daha sonra, bazı ırklar birkaç saatte bir yemek yemeli, diğerleri ise günde bir veya iki kez yemek yemelidir. Bunun ötesinde, birçok cinsin özel beslenme gereksinimleri vardır. Burada konumuz insanların yapay olarak yetiştirdiği ırklara geliyor. Bu nedenle, piyasadaki en iyi ürünleri satın alabilir, kedi mamalarıyla ilgili tüm incelemeleri okuyabilir veya en popüler isimlere güvenebilir ve tüm bunlara rağmen yine de evcil hayvanınızın sağlığına zarar verebilirsiniz. Yanlış beslenme obeziteye, enerji eksikliğine, anksiyeteye, yetersiz beslenmeye veya diğer sağlık sorunlarına yol açabilir.

Malzemeler: ne satın alınmalı ve nelerden kaçınmalı

Evcil hayvan mamalarında en iyi içeriği bulma arayışı, muhtemelen en zor kısımdır. Günümüzde pek çok evcil hayvan maması yönetmeliği yürürlükte olsa da, evcil hayvan sahiplerinin satın aldıklarına hala çok dikkat etmesi gerekiyor. Yanlış seçilmiş yiyecekler sadece fiziksel sağlığı değil, evcil hayvanınızın ruh halini ve davranışını da etkileyebilir. Genellikle bu durumlar, yiyecekte bulunan yanlış içeriklerden kaynaklanır. Öyleyse, evcil hayvan ürünlerinde ne satın alacağınıza ve nelerden kaçınmanız gerektiğine daha yakından bakalım.

Alın: Hayvansal yağlar

Hayvansal yağlar, evcil hayvanlarınızın beslenmesi için gerekli ve önemli bir üründür. Derilerinin ve kürklerinin sağlığı buna bağlıdır. Hayvansal yağlar ayrıca beyin çalışması ve ruh halleri için de çok önemlidir. Gıda seçerken mutlaka bitki bazlı yağlar yerine hayvansal yağları seçmeye çalışın.

Alın: Omega 6 ve 3

Omega 6 ve 3, insanların ve hayvanların beyinlerinin çalışması için gerekli olmakla beraber güçlü bir bağışıklık sistemi oluşturmak için de önemlidir.

Almayın: Bitkisel protein

Evcil hayvanlarınız için protein seçerken çok dikkatli olmalısınız. Birçok evcil hayvan maması tedarikçisi, hayvansal proteini bitkisel proteinlerle değiştirmeyi tercih eder. Özellikle evcil hayvanlar söz konusu olduğunda, aynı olmasalar da beslenme çizelgelerinde benzer görünürler. Hayvanlar genel olarak her tür bitkiye farklı tepki verirler. Sistemleri onları sindirmek için çok da uygun değildir. Bu nedenle, her zaman yiyecekteki öncelikli bileşenin ne tür protein olduğuna dikkat edin.

Almayın: Koruyucular

Birçok gıda markası, gıdanın raf ömrünü uzatmak için çeşitli koruyucular kullanır. Neredeyse her zaman, bu koruyucular evcil hayvanlarınıza vermek isteyeceğiniz bir şey değildir. Şeker veya tuz gibi maddeler, evcil hayvan mamalarında kaçınmanız gereken en popüler takviyeler arasındadır. Yapay tatlar gibi şeyler genellikle yiyecekleri evcil hayvanlarınız için daha çekici hale getirmek için kullanılır. Bir gıda tedarikçisinin, yiyeceklerinin evcil hayvanlar için bağımlılık yapmasa bile arzu edilir olmasını sağlaması gerekir. Bu nedenle, evcil hayvanlarınız için zararlı ama çekici tatlar ekleyerek, genellikle malzemeleri manipüle ederler.

Tavsiyemiz, bu bileşenlerin herhangi birini kullanmayan evcil hayvan maması aramaktır. Bu öğeler genellikle içerik listelerinde gizlidir. Dikkatle arayın.

Alın: Karbonhidratlar

Bu ismin sizi korkutmasına izin vermeyin. Karbonhidratlar, evcil hayvan yemeğinizde aradığınız bir şeydir. Bu bileşen, evcil hayvanlarınıza enerji ve gerekli diyet lifi sağlayan şeydir. Genellikle karbonhidratlar pirinç veya yulaf ile temsil edilir. Bu tahıllar evcil hayvanlarınız için iyidir ve diyetlerinde bulunmalıdır. Bununla birlikte, kedi maması, köpek mamasından daha düşük bir diyet lifi yüzdesine sahip olmalıdır. Bunun nedeni kedilerin köpeklerden daha etobur olmalarıdır.

Öte yandan, içerik listesinde adı geçen diğer ürünlerin çoğu, besleyici bir değer vermeyen temel dolgulardır. Bunlar, mısır, soya, patates veya buğday gibi bir ürünün boyutunu büyütmek için kullanılan her şeydir. Bu bileşenlerin yüksek dozlarda kullanan evcil hayvan mamalarından kaçınmanız daha iyi olur.

Latest Posts

Okunmalı

İrtibatta kalın

Son haberlerö özel bildirimler için.