Yeni

Golden Retriever Türleri: Mükemmelliğin Çeşitliliği

Golden Retriever yavrusuna bir bakın, bu ilk görüşte aşktır. Golden retriever türleri en popüler cinslerden biri olması şaşırtıcı mı? Ayrıca Golden Retriever’ların en sevimli köpek cinslerinden biri olduğu da bir sır değil. Bu sevgi dolu ve eğitilmesi kolay yoldaşlar ülke genelinde çok popülerdir.

Herhangi bir aile için mükemmel bir evcil hayvandır.

Ancak, Golden Retriever köpek cinsleri hakkında bazen akılar karışır. Farklı Golden Retriever türleri var mı? Peki ya Golden Retriever’ların farklı renkleri? Hepsi aynı mı yoksa farklı mı?
Bir Golden Retriever almak istiyor ve bu soruları soruyorsanız, başka yere bakmayın. Bu yazıda, bu köpekleri inceleyip tüm bu soruları ve daha fazlasını cevaplayacağız. Bu yüzden, bir dahaki sefere satılık köpek yavrularını gördüğünüzde, türleri ayırt edebileceksiniz.

Golden Retriever Türleri Tarihi

Goldenlar ilk olarak İskoçya’da 19. yüzyılda yetiştirildi. Yüzyıllar boyunca insanlar sadece nispeten daha yakından kuş avlayabiliyordu. Ancak, av teknolojisi ve silahlar geliştikçe, bu spor değişiyordu. Avcılar şimdi daha uzak mesafelerden hedefleri vurabiliyorlardı. Bu da genellikle kuşların soğuk sulara düşmesine neden oluyordu.

O zamanki köpekler bu yeni zorluklar için iyi donanımlı değildi. Kuşu getirebiliyorlardı, ancak bu yeni silahların ulaşabildiği mesafeden değil. Ayrıca, göllerden ve nehirlerden kuşu alamıyorlardı.
Bu yüzden, yetiştiricilerin yeni bir köpek üretmeleri gerekiyordu.
Tweedmouth’un ilk Lordu Dudley Marjoribanks girişime başladı. Şimdi soyu tükenmiş olan bir Tweed Water Spaniel ile sarı renkli bir retriever’ı çiftleştirdi.

Gerçekleşen doğumda dört yavru elde edildi. Daha sonra her biri, İrlanda Setter’i ve Bloodhound gibi başka cinslerle eşleştirildi.
Sonraki 50 yıllık deneyim ile, Tweedmouth yeni bir standart köpek cinsi yaratmaya başladı. İçgüdüsel olarak suyu seviyordu ve aynı zamanda sıcak kalmak için kalın, kabarık tüyleri vardı. Üstelik şirin bir eğilimi vardı ve son derece itaatkardı. Neredeyse mükemmel av köpeğiydi oydu.

Ve anlaşıldığı gibi bundan Golden Retriever, doğdu.

Bugün Golden Retriever ülkedeki en popüler cinslerden biridir. Herhangi bir mahallede yürüyüşe çıkarsanız en az birini görmeniz mümkündür. Başkan Gerald Ford sayesinde ABD’de özellikle 1970’lerde popüler oldular. Halk köpeğe aşık oldu ve bu cins Amerikan Rüyası’nın da bir parçası oldu.

Golden Retriever Türleri

Golden Retriever’ların farklı cinsleri var mıdır? Kısaca cevap: Evet. Ancak bu cinsler arasında ince bir ayrım vardır. Basitçe ifade etmek gerekirse, Golden Retriever’ların birbirlerinden farklı oldukları iki konu vardır. Bunlardan ilki “tip” tir. Bu köpeğin üç farklı çeşidi vardır: Kanada Golden Retriever, İngiliz Golden Retriever ve Amerikan Golden Retriever.
Bu üçü arasındaki fark çok azdır. Hepsi güzellerdir ve bu üretme seyri boyunca doğal olarak ortaya çıkmıştır. Köpeklerin mizaç ya da sağlığı konusunda fazla fark yoktur.

Kanada Golden Retriever

Kanada Golden Retriever’ı, diğer iki Golden’dan biraz farklıdır. Tüyleri genellikle benzerlerinden daha kısa ve incedir. Ayrıca diğer iki çeşit kadar tüylü değildir. Bu köpekler diğer cinslerden 5 cm kadar daha yüksek olabilirler. Bu, Kanada Golden retrieveri üçü arasında en farklı kılar.

İngiliz Golden Retriever

İngiliz Golden Retriever’ların, cinsinin karakteristik özelliği olan uzun tüylü kürkleri vardır. Kanada cinsinden biraz daha küçüklerdir.
İngiliz ve Amerikan cinsleri arasındaki fark azdır. Benzer boyutlara ve tüylere sahiptirler. Huyları da kabaca benzer. Bu iki çeşit arasındaki en büyük fark, yapılarıdır. İngiliz Goldenlar daha geniş bir kafatasına ve daha güçlü bir ön kısma sahiptir. Ayrıca, daha yuvarlak ve gözleri vardır.

Amerikan Golden Retriever

Amerikan Golden Retrieverlar, diğerlerine göre daha ince uzundur. Tüyleri genellikle İngiliz kuzenlerine göre daha koyudur. Bunun yanında aynı boyda ve dalgalıdır.
Tüyleri daha koyu olduğuhalde, Amerikan Golden’ın gözleri genellikle daha açık renklidir. Ayrıca, yuvarlak değil üçgenimsi veya çekiktirler.

TÜM CİNSLERDEN BEKLENEN NELERDİR

Golden Retriever Türleri içinden hangi cinsi seçerseniz seçin, Golden Retriever’larda benzer mizaçlar vardır. Genel olarak, şöyle bir köpek bekleyebilirsiniz:

Sevgi dolu, Dikkatli ve Atletik

Bir Golden Retriever düşündüğünüzde, muhtemelen bir Amerikan veya İngiliz cinsi aklınıza gelir. Bunun nedeni, cinsin özelliği olan uzun dalgalı tüyleridir.

Altın Rengi

Golden Retriever’ların birbirlerinden farklılık gösterdikleri ikinci özellik renktir. Goldenlar, parlak altın renkli tüyleri nedeniyle çok çekicidirler.
Goldenlar arasında çok az renk farklılığı vardır. Üç çok farklı renkteki Labrador’ların aksine, Goldenlar’ın renkleri sınırlı bir aralıktadır.

Genelde renk olarak, Golden’ın üç sınıfı vardır:
Açık Golden (krem rengi dahil), Altın Koyu Golden (ancak kırmızı değil)

Bu renk ayrımı özellikle gösteri köpekleri için çok belirgindir. Köpek bu renk aralığının dışında kalırsa, Amerikan Köpek-evi Kulübü’ne giremez ve yarışamaz. Altın rengin tercih edilirliğine rağmen, bu aralığın dışında kalan köpekler de vardır. Golden Retriever’ı saf beyaz, maun (kızıl kahverengi) ve bazen de siyah renkte bulabilirsiniz! Diğerleri kadar yaygın olmasa da bulunabilirler.

Bu renklerin güzelliği kalıtsal olmasıdır. Goldenlar sadece aynı renk aralığında yavrulara sahip olacaktır. Genelde, yavru köpeklerin rengini ebeveynlere bakarak tahmin edebilirsiniz. Üç rengi de bulabileceğiniz Labrador yavruları gibi değillerdir.
Öyleyse, kızıl veya saf beyaz bir Golden arıyorsanız, bu renkler için tanınan bir yetiştirici bulmalısınız. Ancak, koyu renk kulaklı yavru köpeklerin genellikle koyu renk tüylere sahip olacağını unutmayın.
SONUÇ
Golden Retriever’ın farklı “türleri” olsa da, farklılıklar çoğunlukla dış görünüştedir. Farklı renk seçeneklerinin yanı sıra farklı cinsleri de bulabilirsiniz. Büyüklük ve vücut şekline göre değişebilirler, ancak sevgi dolu davranışları ve iyi kalpli olmaları asla değişmez.
Gerçek şu ki, renk veya türü ne olursa olsun, bir Golden Retriever aileniz için mükemmel bir evcil hayvan olacaktır. Akıllılardır, eğlencelilerdir ve bakımları ile eğitimleri kolaydır. Çabucak en iyi arkadaşınız olacaklar ve gelecek yıllar boyunca size eşlik edeceklerdir.

Latest Posts

Okunmalı

İrtibatta kalın

Son haberlerö özel bildirimler için.