Yeni

Jumbo Muhabbet Kuşu (İngiliz Muhabbet Kuşu)

Jumbo muhabbet kuşları 20. yüzyılın başlarında İngiltere’de üretilmiş olan, Avustralya muhabbet kuşlarının uzak akrabalarıdır. Hem vahşi Avustralya muhabbet kuşlarından hem de Amerikan muhabbet kuşlarından cüsse olarak daha büyüktürler. Bu türün üretilme amacı ise pet ticareti ve hoş görünümlü bir muhabbet kuşu elde etmekti. Bu küçük ve enerjik papağan türü hem Amerika’da hem de Avrupa’nın pek çok bölgesinde kuş yetiştiricileri tarafından sıkça tercih edilmektedir.

Muhabbet kuşları Avustralya’nın birçok bölgesinde vahşi olarak hayatlarını sürdürmektedir. Doğada tüm muhabbet kuşları yeşil ve sarıdır, ancak seçici üretme esnasında değişik renklerde ve boyutlarda muhabbet kuşları elde edilmiştir. Jumbo muhabbet kuşları da bu şekilde elde edilmiş olan bir türdür.

İçindekiler

Jumbo Muhabbet Kuşu ‘nun Fiziksel Özellikleri

Yabani muhabbet kuşları yaklaşık 18-20 santimetre uzunluğundadır ve ortalama 28 gram ağırlığındadır. İngiliz muhabbet kuşları ise 25 santimetreye kadar uzayabilmekte ve vahşi muhabbet kuşlarının iki katı ağırlığa ulaşabilmektedir.
Dolgun ve çok farklı renklerde görülebilen parlak tüyleri onları kuş ticaretinde en çok tercih edilen türlerden bir tanesi yapıyor.
Jumbo muhabbet kuşlarının ayrıca kafası da diğer türlere göre daha büyüktür ve boyun bölgesinde sakalı andıran kabarık tüyler bulunur.
Olgunluğa erişmemiş olan muhabbet kuşlarının tam olarak cinsiyetini belirlemek zordur. Yaklaşık olarak altıncı aydan sonra gaganın üzerinde bulunan renkli kısmına bakarak cinsiyetinin ne olduğu anlaşılabilir. Erkeklerde bu bölge mavimsi, dişilerde ise kahverengi olur, fakat daha ürememiş bir dişi ise beyaz da olabilir.
Jumbo muhabbet kuşlarının vahşi doğadaki muhabbet kuşlarından daha tüylü kürkleri vardır. Daha kabarık tüylerinin olması bu kuşların olduğundan çok daha iri görünmelerine neden olabilir.

Jumbo Muhabbet Kuşlarının Karakterleri

Muhabbet kuşlarının sesleri çok fazla çıkmasa da konuşabilen türlerden biri oldukları bilinir. Muhabbet kuşunun konuşmasını istiyorsanız eğer onu tek beslemeniz gerekir çünkü eğer muhabbet kuşunun yanına başka bir kuş koyarsanız sizinle değil kendi aralarında konuşmayı tercih ederler.
Muhabbet kuşları genellikle enerjik ve meraklı kuşlardır. İngiliz muhabbet kuşlarının diğer muhabbet kuşlarına oranla daha ağır başlı ve daha az gürültücü oldukları bilinir. Biraz daha uysal olmaları dışında İngiliz muhabbet kuşları tamamen diğer muhabbet kuşları ile aynı özellikleri sergiler.
Eğer bir kafese birden fazla muhabbet kuşu koymayı düşünüyorsanız (çift olmayacaklarsa tabi) erkek olmaları önerilir, dişiler zaman zaman başka dişilerle anlaşamazlar.

Konuşmayı öğretmek için ise sabırlı olmalı ve tekrar sayısını bol tutmalısınız. Kelime öğrendiğinde ise onu ödüllendirerek yeni kelimeler öğrenmesinde daha hevesli olmasını sağlayabilirsiniz.
Çocuklarla uyumu da gayet iyidir, ısırdıklarında zarar veremeyecek bir kuş türü oldukları için de endişelenmenizi gerektirecek bir durum ortaya çıkmayacaktır.

Jumbo Muhabbet Kuşlarının Bakımları

Kuşların bulunması gereken odanın sıcaklığı yaklaşık olarak 15-21C olmalıdır. En uygun olan besleme şekli bol miktarda tahıl ve sebze içerikli kuş yemleri ile beslemektir. Kafesinde her daim mineral blok gaga taşı bulunmalıdır. Normal muhabbet kuşlarından daha iri oldukları için kafeslerinin de biraz daha geniş olması küçük dostumuzun daha rahat olması açısından önemlidir.
Muhabbet kuşunuzun uyarılması için kafesinde ahşap parçalar ve bazı oyuncaklar bulunmalıdır, oyuncaklar ara ara hareket ettirilmelidir. Banyo yapmak isterse diye haftada bir banyo kasesi bırakılmalıdır. Tırnakları da çok uzarsa kesilmeleri gerekir, tırnakları kesmesi için veterinerden yardım alabilirsiniz.
Üremeleri için belirli bir mevsim yoktur. 3-4 adet yumurta olur ve yavrular yaklaşık olarak 18 gün içerisinde yumurtadan çıkarlar. Kör doğan yavrular bir süre bakıma muhtaç olurlar ve anne enerjisinin büyük bir kısmını yavruların bakımı için harcar.

Jumbo Muhabbet Kuşları Ne Kadar Yaşar?

Jumbo muhabbet kuşlarının yaşam süreleri ortalama 15-21 senedir.

Jumbo Muhabbet Kuşlarının Fiyatı Nedir?

Sitemizde canlı fiyatı vermiyoruz, satın almak değil sahiplenmekten yanayız.

Latest Posts

Okunmalı

İrtibatta kalın

Son haberlerö özel bildirimler için.