Yeni

Kedi ve Tasma

İçindekiler

Kedi ve Tasma

Kedi ve tasma, köpeklerde olduğu kadar bağdaşlaştırılmasa da; bazı durumlarda tasma kullanımı çok önemlidir. Bazı durumlarda ise ekstra riskler taşıyabilmektedir. Şimdi gelin, kedi ve tasmaya dair birçok detaydan bahsedelim:

Kedi ve Tasma: Kediler Tasmaya Nasıl Alıştırılır?

Kedilerin özgürlüklerine ve rahatlarına düşkün oluşu, çoğunlukla tasma gibi fazlalıkları istememelerine yol açar. Ayrıca hemen hemen her delikten geçebilen esnek yapıları, tasmadan kaçıp kurtulmalarını da sağlamada yeterli olabilir. Bir kediyi tasmaya alıştırmak, kedi yetişkinlik dönemindeyse zor olabilir. Eğer yavru bir kedi söz konusuysa, tasmaya alıştırmak bir nebze daha kolay hale gelecektir. Yavru kediyi tasmaya alıştırmak için gün içinde tasmayı takıp çıkararak bu hareketi birkaç kez tekrarlayabilirsiniz. Bunu yapma nedeniniz, sonrasında onu ödüllendirerek taktığında iyi bir şey yaptığını anlamasını sağlamanızdır. Her tasma takışınızda ödül maması, yaş mama ya da kedinizin bayıldığı herhangi bir lezzetle onu ödüllendirebilirsiniz. Buna ek olarak kedilerin bayıldığı kedi otu- catnip edinerek tasmasının üzerine sürebilir ve kedinizin kokusuyla mest olmasını sağlayabilirsiniz. Bunu yaparken de kedinizin içinden kaçamayacağı, en uygun boyutlarda ve hafif olan modellere yönelmeniz iyi olacaktır. Kedi ve tasma alışma süreci iyi takip edilmelidir: Kedinizin davranışlarını kontrol ederek tepkilerini ölçebilirsiniz. İlk zamanlar tasma takılı halde evde yalnız kalmamasına dikkat edebilirsiniz. Eğer istemiyorsa, onu zorlamaktan kaçınmanız daha iyi olacaktır.

Kedilerde Tasma Kullanımı Neden Önemli?

Kedilerde tasma kullanımı, kedinin özellikleri ve yaşam standartlarına göre farklı konularda önem arz edebilir. Sürekli dışarı çıkıp gelen ya da kaçma eğiliminde olan kediler için tasma bir kurtarıcı olabilir. Üzerinde isminiz ya da kedinizin ismi yazan, numaranızın ya da adresinizin bulunduğu kedi tasmaları, kaybolan kedilerin bulunması için en etkili yollardan biridir. Böyle istenmeyen durumların önüne geçmek için kedinize bu tasmalardan edinebilirsiniz. Dışarıda başına bir şey gelmemesi, kedinizin çalınmaması ya da kaybolmaması için bu tasmalar etkili olabilecektir.

Kediler, köpekler kadar sık gezdirilmese de, özellikle yavruluk döneminden itibaren alıştırılan kediler de o şekilde gezdirilmeyi çok sevebiliyor. Bu gibi durumlarda kediler için özel üretilmiş olan, köpeklerinkine göre daha küçük yapıdaki gezdirme tasmaları çok işe yarıyor. Tabii bu tasmalar göğüs tasması şeklinde ve farklı tasarıma, farklı fiyatlara sahip olabiliyor. Kedinizi gezdirmeyi düşünüyorsanız, bu tasma modellerinden kesinlikle edinmenizi öneririz.

Kedi ve tasma konusunda belki de en dokunaklı olanı, işitme engelli kedilerin nerede olduğunu bulabilmek için kullanılan zilli tasma modelleridir. Kedinizin evin içindeki hareketlerini böylece takip edebilir, istenmeyen kazalar ve kaybolmaların önüne geçebilirsiniz.

Kedi ve Tasma Kullanımı Riskli mi?

Kedilerde tasma kullanımı, bazı durumlarda risk teşkil edebilir. Kedilerin içinden kurtulmak için çabalarken zarar görmesine, bir yere takılarak boğulmalarına ya da yara almalarına yol açabilir.  Bu riskleri daha detaylı bir şekilde öğrenmek isterseniz; “ Kedilere Tasma Takılır mı? Olası Zararları Nelerdir? “ yazımıza göz gezdirebilirsiniz.

Kedi Tasması Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler:

  • Kedi tasması seçerken, ilk olarak kedinizin yaşı ve boyutlarına uygun bir tasma modeli tercih edilmelidir. Kedinizin boynuna aşırı sıkı gelen tasmalar onları rahatsız edeceği gibi, fazla bol olanlar ise bir yere takılma gibi risklere olanak tanıyacaktır. Fazla ağır, fazla süslü tasmalar da yine onları rahatsız ederek çıkarma eğilimine itecektir.
  • Tasmanın güvenlikli bir modelde olması, fazla komplike olmaması ve eğer takılırsa açılacak yapıda olması, kedinizin güvenliği ve sağlığı açısından daha iyi olacaktır.
  • Tasmanın malzemesi, kedinize alerji yapmayacak ya da kaşınmasına yol açıp da onun kendini sürekli kaşıyarak yaralanmasına neden olmayacak şekilde olmalıdır. Sert malzemeli, sivri detayları bulunan, boncuk gibi kedinizin ısırıp yutabileceği aksesuarlarlı tasmalardan kaçının.
  • Dışarı çıkan kedilerin tasmalarında, kesinlikle telefon numaralı bir isimlik bulunması iyi olacaktır.
  • Sırta takılan gezdirme tasmalarının fazla uzun ya da fazla kısa olmaması gerektiğini unutmayın. Kedinize uygun bir uzunluk tercih etmeye yönelin.

Latest Posts

Okunmalı

İrtibatta kalın

Son haberlerö özel bildirimler için.