Ana Sayfa Kediler Kediler Neden Yalanır, Titizdir?

Kediler Neden Yalanır, Titizdir?

kediler neden yalanır

İçindekiler

Kediler Neden Titizdir, Sürekli Yalanır?

           Kediler, sürekli yalanmalarıyla bilinen hayvanlardır. Öyle ki gün içinde birkaç saatini kendini yalayarak geçirebilirler. Bir sağlık sorunu bulunmayan, annesiyle birlikte büyüyen yavru kediler, bunu izleyerek ve annelerinin onları yalama alışkanlığını görerek bu güdüyü edinirler. Peki ama kediler, çok titiz olduklarından ve her gün duş alan insanlar gibi kendilerini bir nevi ‘yıkamak’ için mi bunu yapıyorlar? Aslında hayır. Kediler neden kendilerini yalar sorusunun birçok farklı cevabı bulunuyor. Bazıları sağlıklarını korumak, bazıları titizlik, bazıları günü kurtarmak için olsa da; işte hepsi birbirinden garip 9 neden:

1. Kediler Kendilerini Rahatlatabilmek İçin Yalanır:

Yorgun bir günün ardından soğuk duşun altına girdiğiniz o anı düşünün. İşte kediler, günün çoğunluğunda bu neden üzerinden kendilerini yalıyorlar. Gün içinde üzerlerinde biriken kir ve kokulardan arınmak, kendilerini rahatlatarak uykuya dalabilmek için bunu her uyku öncesinde yaptıklarını görmüşsünüzdür. Stres seviyeleri yükseldiğinde bunu düşürmek ve kendilerini huzurlu hale getirmek için yalanarak temizlenmeyi seçiyorlar.

2. Kediler Üzerlerindeki Kokuları Silmek İçin Yalanır:

Kediler, üzerlerine sinen kokuları yok etmek için yalanır ve buna malesef sizin kokunuz da dahil olabilir! Evdeki kedinizi sevdiğinizde, bazen bir anda yalanmaya başladığını mutlaka görmüşsünüzdür; değil mi? İşte bu hareketin altında, kokuların kedilerin hayatının bir parçası olması yatıyor. Eğer üzerine bir koku sindiğini fark ederse, kedi hiç düşünmeden yalanmaya başlar. Böylece kokusunu nötr hale getirerek dış tehlikelere karşı gizlendiğini düşünür.

3. Kediler Tüy Temizliği İçin Yalanır:

Evet, kediler bazen de tüylerini temizlemek için yalanırlar. Burada temizlikten kastımız, örneğin pirelenmiş olan bir kedinin ısırarak ve yalayarak o pirelerden kurtulması gibidir. Aynı şekilde tüylerine yapışan tozlardan araya giren yabancı cisimlere kadar her istenmeyen maddeyi yine kendilerini yalayarak atmak isterler.

4. Kediler Sıcak Günlerde Serinlemek İçin Yalanır:

Kediler, sıcak günlerde vücutlarındaki ısıyı ayarlamak ve denge oluşturabilmek için yalanarak kendilerini ıslatırlar. Bu hareket, adeta alnımıza ıslak bez koymamız benzeri bir harekettir.

5. Kediler Kan Dolaşımı ve Tüy Yapısı İçin Yalanır:

Kediler, onların kıyafeti olan kürklerini sürekli yalayarak bir nevi onları taramak ve hava almalarında yardımcı olmak isterler. Böylece tüyleri daha havalı ve sağlıklı hale gelirken, aynı zamanda ciltlerinde de kan dolaşımı daha da aktif hale ulaşır. Kan dolaşımı aktifleştikçe de tüyleri yine sağlıklılaşır; bu bir döngüdür…

6. Kediler D Vitamini İçin Yalanır:

Kedilerin güneşin altında yatmayı ne kadar sevdiklerini ve güneş ışığının geldiği yerlere yatar yatmaz da hemen yalanmaya başladıklarını görmüşsünüzdür. Bu hareketin nedeni, tüylerini havalandırarak yeterince D vitamini almak ve o vitaminin tüylerinin altına, ciltlerine yeterli oranda ulaşmasını sağlamaktır.

7. Kediler Yaralarını İyi Etmek İçin Yalanır:

Kedilerin tükürük mukuslarında antiseptik özelliğe sahip bazı etken maddeler bulunur. Bu maddeler, kendi yaralarını kendilerinin yalayarak  iyileştirmesini sağlayabilir. Aynı şekilde yaranın geç iyileşmesine de neden olabilir. “Kedi ve Köpekler Yaralarını Neden Yalarlar?” adlı yazımızdan, bu konuyla ilgili daha detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

8. Kediler Sevgilerini Göstermek İçin Yalar:

Kedi yavrularını sürekli yalayan anne kedileri görmüşsünüzdür. Bu hareket; yani bir başka kediyi yalama hareketi ya da kedilerin sahibini yalaması bir sevgi göstergesidir.

9. Kediler, Sağlık Sorunları İçin Yalanır:

Kedilerin kendini sık sık ve zarar verecek derecede fazla yalaması gibi durumlar zaman zaman görülebilir. Bu gibi durumlar kedinizin anksiyete ve stres nedeniyle kendini yalamasından kaynaklanabilir. Kendini ilgisiz hisseden, sürekli yalnız bırakılan, ihmal edilen kediler bunu yapabilir. Buna ek olarak eve başka bir evcil hayvan gelmesi gibi durumlar da yine kedilerin moralini bozarak bu duruma yol açabilir. Böyle bir sorun fark ettiyseniz, yanında tüylerin koparak dökülmesi ve iştahsızlık gibi farklı belirtiler de seyrediyorsa mutlaka bir uzmana danışmayı ihmal etmeyin.

Önceki İçerikYavru Papağan Bakımı ve Beslenmesi
Sonraki İçerikMerhaba insan dostlarım
Cemil uzun zamandır evcil hayvan sever. Kalbinde her zaman köpekler için yumuşak bir nokta var. Yaşamı boyunca birçok köpek ırkına sahip olmasına rağmen, kanişler onun favorisi haline geldi. Şu anda standart bir fino köpeği, Necmi ve minyatür bir fino köpeği, Naci var. Sadece kanişler değil bize tüm köpekler hakkında her türlü bilgiyi vermek için harika bir kaynak.

YORUM YOK

Exit mobile version