Yeni

Köpeklerle İlgili Birbirinden Şaşırtıcı Bilgiler

Sadık, sevgi dolu, akıllı köpek dostlarımız… Herkesin köpeği kendisi için dünyanın en tatlı, en yetenekli, en zeki köpeği olabilir. Yine de tüm köpeklerin bu ortak özellikleri paha biçilemez ve inkar edilemez. Peki köpek dostlarımızı çok iyi tanıyor muyuz? Onlar hakkında her şeyi çok iyi öğrendiğimizi savunuyor muyuz? Dahası, bizi hala şaşırtmaları mümkün mü? Bu maddeleri okuduktan sonra, bunun hala mümkün olduğunu göreceksiniz. İşte köpeklerle ilgili birbirinden şaşırtıcı bilgiler…

Köpekler Yüz İfademizi Anlayabiliyorlar:

Belki o gün stresli bir gün geçiriyorsunuz. Belki çok mutsuz bir haber aldınız. Şanslı gününüzdesiniz ve o gün hiç olmadığınız kadar mutlusunuz. Bunları köpeğinize koşup anlatmak istiyor olabilirsiniz ama o zaten sizi gördüğünden beri bunları biliyor! Köpekler, sağ duyulu oluşlarıyla bilinirler. Bunun en büyük örneği de insanların duygularını fark edebilmeleri. Belki bazen üzgün olduğunuzda gelip sizi yalayan köpeğiniz, duygularınızı fark edebildiği için sizi teselli ediyor. Bu konuda birçok çalışma mevcut olmakla birlikte, birçok hayvanın da insanların duygularını anlayabildikleri bilinen bir gerçek.

Köpeklerin Sesleri Birbirinden Ayrıdır:

İnsanların ses tonu birbirine benzerlik gösterse de, her nasıl ki hepimizin sesi birbirimizden farklıysa köpeklerin de sesleri birbirinden ayrıdır. Size sıradan bir havlama gibi gelen o ses tonu, hepsinde farklılıklar gösterir ve kendilerine hastır.

Dünya Milyoner Köpeklerle Dolu!

Bir gün milyoner olup her istediğinizi alabilme, yapabilme hayali kuruyor musunuz? O zaman bilmelisiniz ki dünyada birçok milyoner köpek var ve hepsi sizin hayallerinizi yaşıyor! Artık birçok ünlü ya da milyoner kişi, öldükten sonra kalan miraslarını evcil hayvanlarına bırakmayı tercih ediyor. Kişinin yakınından, güvendiği biri de köpeğin vasisi olarak seçiliyor ve köpeğin mirasını onun ihtiyaçları için harcıyor.

Köpekler de Terler:

Çok sıcak havalarda bile köpeğinizin terlediğini görmemiş olabilirsiniz ama onlar da terliyorlar. Sadece bizim alışık olduğumuz şekilde değil. Köpekler, patilerinde bulunan ter bezleri sayesinde terliyor ve terlerini o bölgeden atıyorlar.

Düşündüğünüzden Daha Akıllılar:

Köpeklerin zeki canlılar oldukları zaten biliniyor ama durum bildiğimizden çok daha farklı olabilir. Bir papağan ya da muhabbet kuşu gibi konuşamasalar da, ortalama olarak 300-500 kelime öğrenerek onları hep hatırlamaları da mümkün. Böylece sizin onlara verdiğiniz komutları ya da söylediklerinizden ona kızıp kızmadığınız gibi durumları anlayabiliyorlar.

Yoksa Sıcakkanlı Oluşları Bilimsel Bir Gerçek mi?

Köpekler sıcakkanlı canlılar olsalar da, aslında vücut ısılarının da insanlara göre daha sıcak olduğu bilimsel bir doğru. Köpeklerin vücut ısıları 38 ile 39 derece arasında seyreder. Bu nedenledir ki keneler, pireler gibi canlılar onları hemen bulur ve bulduklarında da rahat rahat ellerinden kaçırmazlar.

Pitbull Bir Köpek Cinsi Değildir:

Pitbull denilen köpekler, içinde birkaç ırkı barındıran genel bir türe verilen isimdir. Aslında Dogo Argentino, Dogo de Bordeaux, American Pitbull Terrier gibi bazı ırkların geneli için söylenen daha büyük bir genelleme adıdır.

Köpeklerin Zaman Mevhumu Vardır:

Köpekler, zamanı anlayabilir ve fark edebilirler. Öyle ki bazen yürüyüş saatinin geldiğini fark edip heyecanlanan köpekler ya da acıktıklarında mamalarının geliş zamanını bilenlerini görmüş olabilirsiniz. Bunun nedeni, zaman uzunluğunu bilebilmeleri ve zaman mevhumlarının olmasıdır.

Keskin Duyuları Başa Bela!

Köpeklerin duyuları son derece keskindir; özellikle de işitme duyuları. Bu nedenle hava fırtınalı, gök gürültülü olduğunda korkup saklanabilir ya da dışarı çıkmak istemeyebilirler. Bunun en önemli nedeni ise o gürültünün onlara fazla gelmesidir. Hele bir de yağmur şiddetli yağıyorsa, civardaki tüm sesleri daha fazla duymasına neden olacağından bunu hiç istemeyeceklerdir.

Bazı Hastalıkları Anlayabiliyorlar:

Köpeklerin kanser ya da diyabet gibi bazı hastalıkları anladıkları biliniyor fakat nasıl bildikleri tam olarak çözülememiş durumda. Tıpkı birbirilerini anüs bezlerini koklayarak çözebildikleri gibi, insanlarda olan bazı hastalıkları da koku yoluyla algıladıkları düşünülüyor. Aynı durumu birbirleri için de algılayabiliyorlar ve kokladıkları diğer köpeklerin sağlık durumunu da az çok bilebiliyorlar.

Gözlerinin İçine Bakmak ya da Bakmamak:

Köpekler, gözlerinin içine direkt olarak bakılmasını onlara rest çekmek olarak algılayabilirler. Buna rağmen eğer bir insan köpeğinin gözlerinin içine bakarsa, vücudundaki oksitosin hormunu salgısı çoğalma gösterir; yani aşk hormonu! Şimdi karar sizin: Köpeğinizin gözlerinin içine bakmalı mısınız yoksa bakmamalı mısınız?

Porsuk Avcısı Dachshundlar!

Dachshund olarak bilinen köpek ırkı, çok eski zamanlarda porsukları yakalamaları için yetiştirilmeye başlandı. Yıllar geçtikçe amaçları doğrultusunda değil, başka yönleriyle ilerlediler. Böylece günümüz evlerinin en sevilen köpek ırkları arasına girdiler ve gösteri köpeği olarak en çok tercih edilen türler arasındaki yerlerini aldılar.

Günümüz Teknolojisine Ayak Uydurabiliyorlar:

Sosyal medyada birçok hayvan fotoğrafı ya da videosu görmüş olabilirsiniz. Karşıdan karşıya geçerken arabaları bekleyenler, sesli aygıtlarla derdini anlatanlar, dans edip şarkı söyleyenler, otobüse binip yolculuk edenler… Özellikle Rusya’da yaşayan sokak köpeklerinin metroyu nasıl kullanacaklarını öğrendikleri fark edilmiş. Böylece yiyecek bulmak için metroyla yolculuk yapıyorlar ve istedikleri duraklarda metrodan iniyorlar!

Kısırlaştırma Karşıtı mısınız?

Bazı insanlar, evcil hayvanların kısırlaştırılmasını onların doğalarına aykırı bir davranış olarak görürler ve onaylamazlar. Aslında tam tersi, bu günün şartlarına göre evlere kapatılmak zorunda kalan evcil hayvanların kısırlaştırılması, onları daha iyi ve sağlıklı yapıyor. Hatta kısırlaştırılmış köpeklerin diğerlerine göre çok daha fazla yaşadığı da araştırmalar sonucu ortaya çıkmış olan verilerden biri…

Köpekler İnsan Duygularını Anlayabiliyor:

Köpeğiniz sizin duygularınızı özellikle kokusuyla fark edebiliyor. Hatta korkunun yarattığı hormonal farklılığı da koku duyularıyla fark edebiliyorlar ve böylece karşısındaki insanın tehlikeli mi yoksa dost mu olduğunu anlayabiliyorlar.

Yuvarlanarak Uyumanın da Bir Sırrı Var:

Köpeklerin yuvarlanarak uyuduklarını zaman zaman görürsünüz. Bunun nedeni onların rahatsız olmaları ya da hareketli yapıları değil. Aslında genleriyle gelen içgüdüsel bir durumdan söz ediyoruz. Bunun nedeni uyku esnasında vücut ısılarını sabit tutmak ve sıcak kalmaktır.

Dakikalarca Aranan Kaka Yapma Yerinin Gizemi:

Köpeklerin kakalarını yaparken bir süre dönüp dolaşıp aradığı bilinir. Bunun nedeni, ne güzel bir yer bulmak ne de ne yapacağını bilememektir. Aslında dünyadaki manyetik alanı anlayabildiklerinden, dışkılayacakları bölgeyi de buna göre seçmeye çalışıyorlarmış!

Köpeklere Neden Çivili Tasma Takılır?

Bazı köpek sahipleri, köpeklerini daha korkutucu ya da havalı gösterdiğini düşünerek çivili tasmalardan takar. Bunun tarihte bir yeri ve amacı olduğunu biliyor muydunuz? Çok eski dönemlerin Yunanistan’ında bu tasmalar, köpekler bir kurdun ya da yaban köpeğinin saldırısına uğrarsa boyun bölgesine saldırılmasını ve ölmelerini engellemek için takılırmış.

Ayrılık ve Yalnızlık Sendromunu Kıyafetlerinizle Çözebilirsiniz:

Özellikle sahibine çok bağlı olan köpekler, onlardan bir süre uzak kalmaları gerektiğinde hemen ayrılık ve yalnızlık düşüncesine kapılabilirler. Bu sendromu yaşayabilir, depresyona girebilir, hatta terk edildiklerini bile düşünebilirler. Bunu aşmanın aslında çok basit bir yöntemi var: Üzerinde kokunuzun olduğu bir kıyafeti köpeğinizle birlikte bırakabilirsiniz. Böylece kokunuzu alacağı için sizi hep yanında gibi hissedecektir. Birçok kişinin yavru köpeklerin gece ağlamaması için de bu yönteme başvurduğu biliniyor.

Latest Posts

Okunmalı

İrtibatta kalın

Son haberlerö özel bildirimler için.