Boerboel Cinsi Köpekler ve Bakımı

   Boerboel cinsi köpekler güçlü yapılarıyla öne çıkar. Dünyanın en güçlü köpek ırklarından biridir. İş köpeği olarak yetiştirilen bu ırkın yetiştiriliş amacı çiftlik evi ve hayvanlarını korumaktır.

  Boerboel Tarihi

 Kelime anlamı çiftçinin köpeği olan bekçi köpekleri Güney Afrika’ya özgün mastiff türüdür. Koloniciler tarafından Afrika’ya getirilen mastifflerle yerel ırkların çifleşmesinden ortaya çıkıştır. Bu köpekler boerboellerin az gelişmiş ilk örneklerini oluştururlar. Bu ilk örnekler leopar ve babun avında kullanıldılar. 1928 yılında elmas madenlerini korumak için getirilen bull mastifflerle çifleştiler. Bu yavrular günümüzdeki köpeklerin ilk örnekleridir.

  Genel Özellikleri

 Boerboel ırkı vücuduna oranla büyük ve kare kafasıyla tanınır. Güçlü ve sağlam kemik yapılarıyla öne çıkarlar. Fakat bu köpeğin leopar avında başarılı olamasının sırrı çenesinde gizlidir.  800-850 PSI’lik çene gücü bir leoparın kafatasını rahatlıkla kırabilir. Bu ısırma gücü ve sağlam yapısıyla Afrika kıtasında hayatta kalabilirler. Çok sert görünmesine rağmen çocuklara karşı hoşgörülü ve kibar köpeklerdir. Sahibine bağlı olan bu köpekler genellikle koruma köpeği olarak başarılıdırlar. Tek başlarına etkili olmalarına rağmen büyük yırtıcılara karşı gruplar halinde beslenebilirler. Dünyanın en güçlü bekçi köpekleri arasında olan bu köpekler güçlü çeneleriyle kötü niyetli insanların korkulu rüyasıdır.

   Sağlık

 Boerboel genel olarak sağlıklıdır. Yanlış ve yetersiz beslenme durumunda her iri irk köpekte görülen eklem displazisi görülür.

  Boerboel Irk Özellikleri

  Sağlıklı bir erkek en az 60 kilogram ve yerden 65 cm yüksek olmalıdır. Bu köpeklerde açık kahve dışındaki renkler kabul edilmez. Kafasının kare ve büyük olması en belirleyici özelliğidir. Boyutuna göre iri kemikli ve yere sağlam basan bu köpekler iri cüsseleriyle dikkat çekerler. Duruşunun kendinden emin ve temkinli olması bu ırkın imzası niteliğindedir.

  Boerboel Yavru Seçimi ve Bakımı

  Boerboel yavrularını alırken en çok soy ağacına dikkat etmelisiniz. Bull mastiffe olan benzerliği nedeniyle yavrularını ayırt etmek son derece zor ve gözle imkansızdır. Öncelikle meraklı ve hareketli yavruyu seçmelisiniz. Yavrunun kafasını zor taşıması korkulması gereken bir durum değildir. Bu ırkın iri kemikli olması önemli olduğu için aynısı yavrularda da geçerlidir. Yavruyu sahiplendikten sonra günde 3 öğün protein ve kalsiyum açısından zengin mamayla beslemelisiniz. Köpeğinizin vücut yapısı oturana kadar 3 öğün besleyin. Yaklaşık 8 aylık olunca günde 2 öğüne düşün fakat büyük ırklarda kesinlikle mama kalitesini düşürmeyin. 2 yaşına gelmiş köpeğinizin artık gelişimi tamamlanmış olduğundan 1 öğün yeterli olacaktır. Egzersizlerini düzenli yaptırın. Büyük bahçeli evler ve çiftlik arazilerinde bakılmalıdır. Bir boerboeli apartman dairesine tıkmak onun sitrese girmesine ve hastalanmasına sebep olur.

   Boerboel Fiyatı

  Fiyat bilgisi çok soruluyor ancak, onca sahiplenilmeyi bekleyen can varken dostunuzu satın almanızı önermiyoruz.

Latest Posts

Okunmalı

İrtibatta kalın

Son haberlerö özel bildirimler için.