Yeni

Tosa İnu

    Tosa inu cinsi köpekler şüpheci, geçimsiz, saldırgan ve korkusuz köpeklerdir. Günümüzde Japonya’da hala köpek dövüşleri yapılmakta ve her zaman olduğu gibi tosa inular ringlerde yerini almaktadır. Çok güçlü fiziki yapıya sahip olan bu köpekler ringlerin kralı ve japon halkının gurur kaynağıdır.

     Tosa İnunun Tarihi

     Tosa inu cinsi günümüzden 1000 yıl önce Japonya’da  yerel dövüş köpekleri ve avrupa mastifflerinin çaprazlanmasından ortaya çıkmıştır. Zamanla japon köpek dövüşü kurallarına göre şekillenen bu ırk şu anda bu dövüşlerde kullanılabilen tek ırk haline geldi. Japon köpek dövüşü kurallarında köpeğin havlaması, ısırması ve ring dışına çıkması yenilgi sayılır. Bu kurallar çerçevesinde şekillenen tosa inu köpek dünyasının sumo güreşçisidir. Bu lakaplarının hakkını sonuna kadar veren bu ırk 90 kilogramı rahatlıkla bulan cüssesiyle etrafına korku salar.

     Tosa İnu Hakkında Genel Bilgiler

     Tosa inu korkusuz ve tek sahipli bir ırktır. Tek bir sahibi tanıyıp onun kölesi olurlar. Tosa için kalan herkes sadece ezilmesi gereken düşük rütbelerdir. Bu köpekler sadece yalnız yaşayan dominant sahipler için uygundur. Diğer her canlı için tehdit oluşturan bu köpekler başka köpeklere katlanamazlar. Beraber büyüdüğü bir köpeğe bile üstünlük kuran bu ırk kesinlikle bir sahibin ellerinde yalnız büyütülmelidir. Tosa bir köpeğe saldığında onu öldürmeden bırakmaz. Bu köpeklerin dövüş antrenmanlarında 2 pitull terier cinsi köpek kullanıldığını düşünürsek oluşturduğu tehlikeyi daha iyi anlamış oluruz.

     Tosa İnu Cinsinin Genel Özellikleri

    Sadece 6 aylıkken 60 kilogramı bulan bu ırk çok hızlı büyür. Renkleri genellikle düz kahverengi ve göğüs bölgesinde ufak beyaz lekelidir. Boyları 62-82 cm ağırlıkları da 60 kilogram civarındadır. Kulakları sarkık ve göz yapısı olara tam bir asyalı olan bu ırk sarkık kulakları ve yanaklarıyla göze çarpar. Boerboel ve bull mastiffle karıştırılan bu ırkı anlamanın bir iki püf noktası vardır. Tosa inu daha atletik ve asildir. Yavruyken bile birbirleriyle kavga ederler ve kafası vücuduna daha orantılıdır. Sahipleneceğiniz yavrunun annesinin yanına yaklaşabildiyseniz o köpek saf kan değildir. Karakter anlamında en sert ve dominant olan bu sadece dövüşmek için üretilir. Sahibinden başka kimseyi istemez ve katlanamaz. Sahibi ona üstünlük kuramazsa o sahibine üstünlük kurmaya çalışır ve güçlü yapısıyla bunu çok rahat başarır. Kesinlikle çocuklarla yalnız bırakılmamalıdır. Gücünün farkında olan ve kullanmayı çok seven bu ırk çocuklar için çok tehlikelidir.

     Tosa Yavrusu Seçimi ve Bakımı

    Safkan bir tosa inu bulmak çok zordur. Profesyonel yetiştiricilerin bile elinde çok az olan bu ırkın diğer ırklara benzerliği göz önüne alındığında büyük ihtimalle dolandırılırsınız. Belgeli yetiştirici olsa bile mutlaka en az 5 kuşak SCR belgesini isteyin ve doğruluğunu teyit edin. Eğer saf kan tosa bulduysanız bu ırkta yavru seçimi çok büyük önem taşır. Birbirleri üzerinde hakimiyet kurmaya çalışan yavruların bir bölümü iyi anne sütü alamaz. Yavrularda yaralanmalar çok sık görülür. Yavruyu seçtikten sonra düzenli bilgi alın ve kontrol edin. Yavruyu sahiplendikten sonra yoğun bir beslenme programına alın.

Sağlıklı bir yavru 6 aylıkken 60 kilograma yaklaşmalıdır. 6 aylıktan sonra gelişimi yavaşlar. İlk 6 ay bu ırkta büyük önem taşır. 6 aylık dönemde günde 3 öğün protein ağırlıklı mama verilmelidir. 6 aylıktan sonra günde 2 öğüne düşülmeli ama diğer ırkların aksine mama kalitesi değişmemelidir. Tosa 12 aylık olduktan sonra antrenman programına uygun beslenmeli , kas kütlesi sabit tutulmalıdır. Bir tosanın ergenlik süresi 4 yıla uzayabilir bu yüzden sabırlı olunmalıdır.

     Sağlık

    Genellikle sağlıklı olan bu ırkta mide problemlerine dikkat edilmelidir. Şişkinliğe yatkın olduğu için her zaman en az 2 öğün beslenmelidir. Beslendikten sonra en az 1 saat egzersizden kaçınılmalıdır. Alerjik bünyeleri vardır en kaliteli mamaları tercih etmelisiniz. Bir tosayı sağlıklı tutmanın tek yolu onu iyi ve sık öğünlerle beslemektir.

   Tosa İnu Fiyatları

  Fiyat bilgisi çok soruluyor ancak, onca sahiplenilmeyi bekleyen can varken dostunuzu satın almanızı önermiyoruz.

Latest Posts

Okunmalı

İrtibatta kalın

Son haberlerö özel bildirimler için.