Yeni

Evcil Hayvanlarda Epilepsi Kılavuz: Nedenler ve Belirtilerden Tedaviye

Evcil Hayvanlarda Epilepsi Nedir?

Epilepsi, nöbetlere neden olan nörolojik bir hastalıktır. Bir nöbet, beyin aktivitesinde ani bir değişikliktir. Nöbetler genellikle kısadır ve beyinde herhangi bir fiziksel hasar belirtisi göstermeyebilir.

Evcil hayvan sahipleri, evcil hayvanlarında epilepsi belirtilerinin farkında olmalıdır. Bu belirtileri fark ederlerse teşhis için hemen evcil hayvanlarını veterinere götürebilirler.

Evcil Hayvan Epilepsi Nöbetlerine Ne Sebep Olur?

Epilepsi, beyni etkileyen ve nöbetlere neden olan nörolojik bir hastalıktır. Beyinde anormal derecede aşırı elektrik enerjisi boşalması olduğunda bir nöbet meydana gelir. Köpeklerde en sık görülen nöbet tipine petit mal nöbetler adı verilir ve bunlar kısa süreli bilinç kaybı dönemlerine neden olur. Aşağıdakiler de dahil olmak üzere epilepsinin birçok olası nedeni vardır:

– Kafa travması veya felçten kaynaklanan beyin hasarı
– Zehirlenme
– Beyin tümörü
– Distemper virüsü veya kuduz virüsü enfeksiyonu
– Lyme hastalığı veya Rocky Mountain benekli humması gibi bakterilerle beyin enfeksiyonu

Köpeğimin Nöbet Geçirmesini Nasıl Önleyebilirim?

Epilepsili köpekler nöbet geçirmeye eğilimlidir. İnsanlar için, durumla ilgili onlara yardımcı olabilecek ilaçlar vardır. Ancak köpekler için tedavi yoktur. Köpeklerde nöbetleri önlemenin en iyi yolu, onlara ilaç vermek ve diyetlerini izlemektir.

Köpeğinizin nöbet geçirmesini önlemenin birkaç yolu vardır:

Diyetlerini izleyin: Epilepsili köpekler, nöbet geçirme riskini artırdıkları için yüksek düzeyde yağ veya şeker içeren yiyecekler yememelidir. Ayrıca köpeğinize herhangi bir çikolata veya kafein ürünü vermekten kaçınmalısınız çünkü bunlar da nöbetlere neden olabilir.

Köpeğinizin nöbet geçirmesi durumunda, sizin ve evcil hayvanınız için uygun ilacı yazabilmesi için hemen veterinerinizle iletişime geçin.

Latest Posts

Okunmalı

İrtibatta kalın

Son haberlerö özel bildirimler için.