Ana Sayfa Kuşlar Muhabbet Kuşları Muhabbet Kuşu Kafesi Nasıl Olmalı?

Muhabbet Kuşu Kafesi Nasıl Olmalı?

muhabbet kuşu kafesi

Muhabbet kuşu kafesi, bir kuşun hayatı boyunca yaşayacağı evi olacaktır. Bu nedenle kafes seçerken muhabbet kuşunun ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak, içinde rahat edebileceği bir kafes seçmelisiniz. İşte muhabbet kuşu seçerken dikkat etmeniz gereken bazı noktalar:

Kuşlar uçan ve özgür varlıklar olsa da, evde beslendiklerinde hayatlarının çoğunluğunu yuvalarında geçirirler. Bu nedenle oraya girdiklerinde kendilerini kapana kısılmış hissetmemeleri önemlidir. Kafesin içinde de rahat hareket edebilecekleri alana sahip olurlarsa daha mutlu olurlar. Kuş kafesi alırken olabildiğince büyük modellere yönelmeniz daha iyi olacaktır. Hatta kuşunuzun içinde biraz da olsa uçabileceği, uzun ve geniş kafes modelleri onun daha çok hoşuna gidecektir. Eğer tek muhabbet kuşunuz varsa daha küçük modeller de yeterli olabilir fakat birden fazla kuş söz konusu ise; kesinlikle en büyük modelleri tercih etmek yerinde bir karar olacaktır.

İçindekiler

Muhabbet kuşu kafesi nasıl olmalı?

sorusunun cevabı, aslında muhabbet kuşunun türüne göre değişiklik gösterir. Küçük muhabbet kuşlarında daha küçük kafesler de uygun olabilir. Eğer jumbo boy ya da farklı ırk muhabbet kuşlarına sahipseniz; mutlaka 60 cm ve üzeri boyutlarda kafes tercih etmelisiniz. Eğer büyük boy kafeslerden satın alamıyorsanız, en azından yüksekliği iyi derecede olan modellere yönelmeniz gerekebilir.

Kuş kafesi alırken göz önünde bulundurulması gereken bir diğer detay ise kafes telleridir. Kuşlar, tellere tutunarak tırmanmaya bayılırlar. Bu nedenle yatay şekilde telleri de bulunan kafes modelleri uygun olabilir. Ayrıca tellerin aralıkları fazla olursa, kuşun yanlışlıkla sıkışabileceğini de düşünerek daha dar aralıklı modellere yönelebilirsiniz.

Muhabbet kuş kafesi modeli kadar içindeki aksesuarlar ve konumlandırılması da çok önemlidir. Kuşunuzun hayatını orada geçireceği düşünülünce, içinde kendi ihtiyaç ve isteklerine göre eşyalar olan bir evi olması harika olacaktır. Bu nedenle şu malzemeleri de kafese eklemeyi unutmayın:

Muhabbet Kuşu Suluğu, Kuş Yemliği:

Muhabbet kuşu kafesi içinde en önemli aksesuarlar suluk ve yemliktir. Kafes modelini seçtikten sonra, kafesin yem ve suluk bölümüne ya da tellerine göre uygun bir model tercih edilebilir. Bazı durumlarda dışarıdan takılıp çıkarılabilen değil, sadece içeriden monte edilebilen modeller zorunlu olabilir. Bu tür modellerin temizliğinin zor olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Dekoratif ya da görsel açıdan farklı modellerden hoşunuza gideni tercih edebilirsiniz. Bunu yaparken düşünmeniz gereken nokta pratik ve kullanışlı oluşu olmalıdır. Ayrıca kuşun rahatça yiyip içebileceği genişlik de yeterlidir. Özellikle kuş suluğunun her gün tazelenmesi gerekeceğinden, portatif olan ve ortalama 150 ml. Civarında hacmi bulunan modeller de idealdir.

Muhabbet Kuşu Kafesi Tüneği:

Kuşlar için doğada dalda dala konmak bir eğlence ve dinlence aracıdır. Kuşlar, bu davranışı kafesin içinde de gerçekleştirmek isteyecektir. Bu nedenle kafesin içinde tüneği olması, kuşunuzu çok mutlu edecektir. Hatta mümkünde birden fazla ve farklı modellerde tünek daha iyi olacaktır. Piyasada ahşaptan plastiğe, birbirinden farklı çeşitlerde birçok tünek bulunuyor. Özellikle doğal ahşaptan olan tünek modelleri, doğal yaşamı andıracağından kuşların daha çok hoşuna gidecektir. Kafes alanı içinde hareket kabiliyetini kısıtlamayacak tünek modelleri iyi olacaktır. Bunun yanı sıra konumlandırırken de kuş yemliği ya da suluğunu kapatmayacak bir köşede bulunması daha doğru olacak; unutmayın.

Muhabbet Kuşu Kafes Örtüsü:

Muhabbet kuş kafes örtüsü, kuş kafeslerinin vazgeçilmez aksesuarlarından biridir. Kuşların yemlerini döke saça yemeleri ya da yemişleri ayıklamaları gibi dağınıklıklarını absorbe eder. Kuş kafesinin dışına takılan, ince yapılı tül gibi malzemelerden oluşan kafes örtüleri, hava geçirgen ve kuşun manzarasını kapatmayan modellerdendir. Böylelikle tek görevi dağınıklıkları toparlayıp dışarı düşmelerini önlemektir.

Muhabbet Kuşu Kafesi Ayna, Salıncak, Merdiven:

Muhabbet kuş kafesinin olmazsa olmazları, kuşların vakit geçirme aksesuarlarıdır. Yalnız başına yaşayan kuşlar için kafese koyulan aynalar, yalnızlıklarını gideren bir yanılsama olacaktır. Oyunlar oynamayı, zıplayıp uçmayı çok seven muhabbet kuşu için salıncak ve merdiven gibi aksesuarlar, yine vakit geçirmelerinde yardımcı olabilecek eşyalardandır. Pet shoplarda birbirinden farklı renk ve modelde bulabilirsiniz. Bunlara ek olarak kuşunuzun eğlenmesi amacıyla boncuklu oyuncaklar, dönen aksesuarlar, kuş banyosu gibi farklı aksesuarlarla da yaşam alanını renklendirebilirsiniz. Tüm bu aksesuarları alırken kafesin fazla dolu ve dağınık olmamasına özen göstermeyi de ihmal etmeyin.

Bize muhabbet kuşu kafesi resimlerinizi gönderirseniz bu makaleye ekleyebiliriz.

YORUM YOK

Exit mobile version