Yeni

Shiba İnu

   Shiba inu cinsi köpekler adeta minyatür bir akita inudur.  Sevgi dolu, cesur ve en önemlisi ev ortamına uygun köpeklerdir. Evde büyük ırk beslemek isteyen ama yeterli yeri olamayan insanlar içiğn ideal köpek ırkıdır. Küçük bir vücuda büyük bir köpeğin cesaretini koyan shiba inular cesur ve çevik köpeklerdir. Çok nadiren havlayan bu köpekler apartman ortamında rahatsızlık yaratmayan ender bir ırktır.

   Shiba İnunun Tarihi

    Shiba inu M.Ö. 3. yüzyılda Japonya’da ortaya çıkmıştır. Tavşan avında kullanılmak üzere yetiştirilen bu köpekler Japonya’nın 2. Dünya Savaşı’nı kaybetmesiyle çıkan kıtlıkta tükenme noktasına geldi. 1952 yılında Amerika’ya götürülen bu ırk zamanla üretildi ve günümüzde Japonya’da en çok tercih edilen köpek ırkı oldu.

Shiba İnunu Hakkında Genel Bilgiler

   Shina inunun genel ayırt edici özelliği”shiba çığlığı”dır. Bu tiz sesi rahatsız oldukların çıkarırlar. Cesur ve bekçi köpeği olarak kullanıma uygun olan bu ırk oldukça hareketlidir. Temizliğe düşkünlükleri nedeniyle kediler gibi kendilerini yalar ve temizlerler. Tuvalet eğitime ihtiyaç duymayacak kadar temiz olan bu köpekleri yemekten sonra dışarı çıkarmanız yeterli olacaktır.

İnunun Genel Özellikleri

Bir tilkiyle hemen hemen aynı boyutta olan bu ırk ortalama 9 kilogram ve yerden 42 cm yüksekliğindedir. İki kat kürkü olan bu köpeklerin dış kürkü sert ve düz olmalıdır. İç kürkleri işe yumuşak ve kalındır. Dağ köpeği oldukları için soğuk iklimleri severler.

İnu Yavru Seçimi ve Bakımı

   Yavru seçerken anne ve baba çok önemlidir. Anne ve babanın tür kriterlerini karşıladığından emin olun. Bu köpeklerin sağlıklı olduğunu anlamak çok kolaydır. Bir shina inu kürkünün pis olmasına katlanamaz. Yeterli beslenen bir anne ve yavruları temiz olacaklardır. Hareketli ve meraklı yavruyu seçin. Yavru sayısı çoksa yavrunun iyi anne sütü alıp almadığını diğer kardeşleriyle kıyaslayarak anlayabilirsiniz. Eğer Shiba İnu yavru kardeşlerinden ufak kalmışsa iyi anne sütü almamıştır. Yavruyu sahiplendikten sonra günde 3 öğün ve kalorisi fazla mamalarla besleyin. Küçük ve hareketli ırkların büyük ırkların aksine proteinden çok kaloriye ihtiyaçları vardır.

Tuvalet eğitimi vermeniz gerek olmayan bu ırkı yemeğini yedikten sonra dışarı çıkarmanız yeterlidir. Eğer bahçenize bu ırkı alıyorsanız dikkatli olmalısınız. Bu köpekler uzun yıllar av köpeği olarak kullanıldıkları için kokulara duyarlıdır. Acıktığında avlanmak isteyebilir ve bahçenizden kaçar. 6 aylıktan sonra günde 2 öğüne indirmek ve ilerleyen süreçte bu düzeni oturtmak ideal olacaktır. Sıcak iklimde yaşıyorsanız köpeğinizi her gün taramalı ve ölü tüyleri temizlemelisiniz. Shiba inu cinsi köpeğini çok yıkamayın. Yıkanmayı sevmeyen köpeğinizin psikolojisini bozarsınız. Çok yıkarsanız üzerindeki stresini eşyalarınızdan atacaktır.

Sağlık

     Nesilleri neredeyse tükenme noktasından döndüğü için gen havuzları kısıtlı olan bu ırk alerjik reaksiyonlara çok yatkındır. Beslerken tavuk eti ve tavuk etli mamalardan uzak durun. Katarakt olmaya çok yatkın olan Shiba İnu köpeğini her yıl göz testine sokmalı ve sonuçları saklamalısınız. 2 yaşına gelene kadar düzenli olarak eklem muayenesi yapılması gerekir. Eğer 2 yaşına kadar eklem rahatsızlığı çıkmazsa şanslısınız. İyi bakıldığında 15 yıla kadar yaşayan bu köpekler iyi sahiple uzun süre arkadaşlık yaparlar.

 Shiba İnu Fiyatları

      Fiyat bilgisi çok soruluyor ancak, onca sahiplenilmeyi bekleyen can varken dostunuzu satın almanızı önermiyoruz.

Latest Posts

Okunmalı

İrtibatta kalın

Son haberlerö özel bildirimler için.